برگزاری مراسم ترحیم در آرامستان مشهد

برگزاری مراسم ترحیم

تشریفات ترحیم شامل چه مراحلی است؟

 

بعد از فوت عزیزانمان اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم آماده سازی مراسم و پذیرایی از مهمانان است.این مراحل شامل موارد زیر است:

 

1. پک پذیرایی ختم که شامل کیک، آبمیوه، خرما، حلوا و میوه است.

2.رزرو حسینه و مسجد در نزدیکی منزل متوفی

3.تزئین و گل‌آرایی سنگ قبر متوفی(حتما به مقاله ای در این زمینه مراجعه کنید)گل‌آرایی سنگ قبر مشهد

4.کرایه صندلی و در صورت نیاز سایه بان

5.هماهنگی با مداح

6.رزرو رستوران بعد از مراسم خاکسپاری

7.سفارش تاج گل ترحیم و عکس متوفی

8.تزئین میز ترحیم (در مقاله زیر به صورت جداگانه تزئین میز ترحیم را شرح داده ایم).تزئین میز ترحیم مشهد

9.چاپ کارت دعوت برای مهمانان حاضر

تشریفات ترحیم در بهشت رضای مشهد

 

آرامستان بهشت رضا در 8 کیلومتری شهرستان فریمان واقع شده است.قدمت این بنا به سال 1355 برمی‌گردد.در حال حاضر بهشت رضا 370 هزار نفر میت را در دل خود جای داده است.

 

برگزاری مراسم در هر آرامستانی با قوانین و شرایط خاصی همراه است.تشریفات ترحیم در بهشت رضا شامل کرایه سایبان و صندلی برای اسکان زائران، مداح و سیستم صوتی، گل آرایی سنگ قبر و میز ترحیم ،دادن پک پذیرایی توسط  پرسنل پذیرایی بهشت رضا می‌باشد.

تشریفات ترحیم

برگزاری مراسم ترحیم در خواجه ربیع مشهد

 

یکی دیگر از آرامستانهای معروف مشهد خواجه ربیع است که در انتهای خیابانی به همین نام قرارد دارد.این بنا از نظر قدمت به دوره صفوی برمی‌گردد که در سال 1310 به بهره برداری رسید.

 

خاکسپاری اموات و مراحل دفن همچون تغسیل، کفن کردن میت، شستشوی مقبره توسط دستگاه مکانیزه، گل آرایی آرامستان و اجاره فرش، صندلی و سایه بان،مداح همه از وظایف تشریفات ترحیم در خواجه ربیع است.

تشریفات ترحیم

تشریفات ترحیم در حرم امام رضا(ع)

 

حرم امام رضا هم که مربوط به دوره صفویان است آرزوی خیلی از افراد برای دفن در این مکان مقدس می‌باشد.تشریفات ترحیم در حرم کمی متفاوت است چرا که بعد از انجام دادن غسل میت جنازه را دور حرم امام رضا طواف می‌دهند.

 

پس از طواف جنازه را با گلاب عطر آگین می‌کنند و پس از خواندن نماز میت جنازه را به خاک می‌سپارند.در این مراسم مهمانان گراگرد مداح جمع می‌شوند و مداح شروع به روضه خوانی می‌کند.

تشریفات ترحیم

تشریفات ترحیم در گلزار شهدای شاندیز

 

این آرامستان که در جاده جاغرق قرار دارد مکان مناسبی برای تدفین اهالی همان منطقه است.همانطور که از نامش پیداست محل آرامش شهدای دفاع مقدسمان است که هر بار با پیدا کردن شهیدی مراسم باشکوهی از جمله غبار روبی مقبره شهدا و پاشیدن گلاب برای همراهی این شهیدان تا گلزار شهدا انجام می‌شود.

برگزاری ترحیم در آرامستان گلستان طرقبه (یاسر و ناصر)

 

امام‌زاده سید یاسر و سید ناصر دوقلوهای امام موسی کاظم و براداران امام رضا (ع) هستند.مرقد مبارکه این امام زادگان در 5 کیلومتری مشهد ابتدای روستای گلستان در طرقبه واقع شده است.تهیه اتوبوس و مینی‌بوس برای سهولت در رفت و آمد مهمانان،پذیرایی مختصر از آنها و آوردن مداح در دستور کار آرامستان یاسر و ناصراست.

تشریفات ترحیم

برگزاری مراسم ختم در خواجه اباصلت مشهد

 

اباصلت هروی یکی از یاران امام رضا بود که اصالتی افغانی داشت اما در خراسان درگذشت.مقبره این مرد بزرگ در5 کیلومتری شرق خراسان قرار دارد.در این آرامستان مراسم ترحیم به صورت عرفانی با گروه موسیقی سنتی و استفاده از نی و دف همراه است.

 

گل‌آرایی و تزئین میز ترحیم در این مقبره هرچه باشکوه‌ تر برگزار می‌شود و همانند آرامستانهای دیگر اقدام به کرایه صندلی و پذیرایی خرما و حلوا و چایی می‌کنند.

تشریفات ترحیم

تشریفات ترحیم در بهشت رضوان مشهد

 

بهشت رضوان  که در جاده کلات قرار دارد در سال 1396 به بهره برداری رسید.بعد از بهشت رضا بزرگترین آرامستان مشهد نام گرفته است.با این وجود به دلیل عدم جاده هموار و مشخص  و همینطور عدم سرویس دهی مناسب اتوبوس استقبال کمی از این آرامستان تازه تاسیس شده است.

 

تنها مزیت این باغ دفن رایگان است.در این آرامستان تشکیل پرونده،تغسیل و تدفین خاکسپاری در قسمت عمومی به صورت کاملا رایگان صورت می‌گیرد.مداحی برای مهمانان هم در این مکان اجرا می‌شود.

تشریفات ترحیم

بهترین برگزارکننده تشریفات ترحیم در مشهد

 

اگر به دنبال تشریفاتی قابل اعتماد در مشهد هستید پیشنهاد ما به شما تشریفات شریف با سابقه طولانی در امر برگزاری مراسم ترحیم در مشهد است.

 

خدمات این مجموعه شامل تایید گواهی فوت و اعزام با آمبولانس به آرامستان مربوطه جهت تغسیل و کفن و دفن، طواف دور حرم امام رضا،خرید جای قبر و سنگ قبر و مراسم خاکسپاری،پذیرایی از مهمانان،گل آرایی میز ترحیم و سنگ قبر،آوردن مداح و رزرو رستوران است.همچنین چاپ آگهی روزنامه، کارت دعوت،بنر،عکس متوفی، سفارش تاج گل و رزرو مسجد به عهده این مجموعه می‌باشد.

تشریفات ترحیم

کلام آخر

 

همه این امکانات در تشریفات شریف فراهم آمده است تا کمی از درد رفتن عزیزانتان بکاهد.شما می‌توانید این خدمات را با کمترین هزینه به بهترین شکل از تشریفات شریف بخواهید.

 

تلفنهای تماس:

0513886             05138463939

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.