خیرات برای اموات

خیرات برای اموات

فهرست

مرگ انتقال جسم و روح انسان از دنیای فانی به دنیای ابدی است. مردگان پس از مرگ ارتباطشان با دنیای ما به طور کامل قطع نشده بنابراین برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شان بهتر است برای آن‌ها با هر چیزی که می‌توانیم خیرات دهیم. خیرات برای اموات سنت حسنه ای است که در قرآن نیز به این کار پسندیده اشاره شده است. خداوند در آیه ۱۰ سوره حشر می‌فرماید:“کسانی که پس از ایشان آمده‌اند، می‌گویند ای پروردگار ما، ما و برادران ما را که پیش از ما ایمان آورده‌اند، بیامرز.”

خیرات برای اموات نباید محدود به یک کار شود.  همچنین زمان و مکان خیرات نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به عنوان مثال برخی از روزهای بهترین زمان برای انجام خیرات برای اموات می‌باشد. حال برای اینکه بدانید خیرات خوراکی برای اموات بهتر است یا خواندن قرآن و یا صرف کردن مقداری پول به مستمندان تا انتهای مقاله با ما باشید.

به منظور رزرو مسجد در مشهد با قیمت مناسب و با هر بودجه ای اینجا کلیک نمایید.

انواع خیرات برای اموات

انواع خیرات

خیرات برای اموات محدودیتی نداشته و همه موارد را شامل می‌شود. به طور حتم می‌توان مالی که از راه حلال کسب شده باشد را در راه رضای خدا و آمرزش مردگانمان به عنوان خیرات صرف کنیم. از جمله خیراتی که در بین ما ایرانیان رایج است می‌توان موارد زیر را نام برد:
 • پختن غذا و پخش میان نیازمندان
پخش کردن خوراکی بین مردم از مهمترین نذورات و خیرات برای اموات ما ایرانیان محسوب می‌شود. همچنین می‌توان با پرداخت مبلغی پول به نانوا، از او بخواهید به افراد نیازمند و کودکان نان رایگان بدهد. خیرات نان برای اموات باعث خشنودی خدا و رضایتمندی فقرا خواهد شد.
 • تهیه البسه و تقسیم کردن میان فقرا
با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه و شرایط معیشتی، برخی از خانواده‌ها توان خریداری پوشاک برای خود و فرزندان خود را ندارند. این کار خداپسندانه موجب آرامش روح متوفی شده و لبخند بر لبان افراد بد سرپرست یا بی سرپست خواهد آورد. در سیره اولیای الهی و امامان معصوم نیز مکررا به پوشاندن نیازمندان که به معنی خرید لباس برای آن‌ها است توصیه شده است.
 • کمک مستمندان

دستگیری از نیازمندان و رفع گرفتاری آن‌ها به هر شیوه ای می‌تواند به عنوان خیرات برای اموات محسوب شود. پرداخت هزینه تحصیل دانش آموز، کمک هزینه بیماران سرطانی، خرید جهیزیه و پرداخت پول نقد همگی در این زمره قرار دارند.

 • تهیه غذا برای حیوانات و پرندگان

این کار در تمام فصول خصوصا در روزهای سرد زمستان که پرندگان و حیوانات آذوقه کمی دارند توصیه می‌شود. برای این کار می‌توان از باقیمانده غذا، تکه نان‌های اضافه سر سفره استفاده کرد. همچنین در صورت توان می‌توان مقداری ارزن، گندم و یا غذای مخصوص گربه را خریداری کرد. این کار علاوه بر ثواب اخروی برای اسیران خاک، باعث می‌شود حیوانات زمستانشان را راحت تر سپری کنند.

بهترین خیرات برای اموات

بهترین خیرات برای اموات خیرات معنوی می‌باشد. وقف، تاسیس خیریه و سفارش کتاب دعا از جمله بهترین آن‌ها می‌باشد. نوع خیرات بسته به بودجه و شرایط زندگی هر فرد تعیین می‌شود. در احادیث نیز به سیر کردن شکم گرسنگان و خیرات خوراکی برای اموات بسیار توصیه شده است. از خوراکی‌های رایج برای خیرات می‌توان به پخش حلوا، خرما، شیرینی، شکلات و میوه بین مردم اشاره کرد. بهترین خیرات برای مادر ادای قرض آن‌ها به دیگران، خواندن نمازهای قضا و گرفتن روزه‌های قضا برای نداشتن دین در این دنیا می‌باشد.

برای خیرات اموات می‌توانید از پک خرما و حلوا به صورت پک استفاده کنید. این پک‌ها کاملا بهداشتی بوده و مقرون به صرفه می‌باشد.

چه روزهایی برای خیرات اموات بهتر است؟

چه روزهایی خیرات برای اموات بهتر است؟

خیرات برای اموات زمان خاصی نداشته و هر زمان انجام شود ثواب دارد. اما به سفارش بزرگان دینی خیرات در شب‌های قدر و اعیاد شعبانیه، تاسوعا و عاشورا، روزهای اول ماه مبارک رمضان و یا ذی الحجه، روز عرفه، عصر روز پنجشنبه و صبح جمعه بهترین زمان برای خیرات اموات می‌باشد. خیرات در این روزها ثوابی چند برابر روزهای معمولی می‌باشد.

تاثیر خیرات برای اموات

تاثیرات و علل خیرات برای اموات

از جمله دلایل اصلی خیرات برای اموات می‌توان به کوتاه شدن دست متوفی از دنیا و کمک خواستن می‌باشد. عموما خیرات از جانب ما با هدف کم کردن عذاب عزیزانمان در دنیای آخرت، طلب مغفرت در گذشته صورت و دور شدن بلا از ما صورت می‌گیرد. این کار سبب زنده نگه داشتن یاد و خاطره متوفی نیز انجام می‌شود. خیرات برای اموات می‌تواند مواد غذایی پخش شده بین نیازمندان یا فرستادن صلوات، خواندن آیات قرآن باشد.
 
به طور کلی انجام اموری که گره از کار مسلمانی باز کند نیز جزو این دسته محسوب می‌شود. از دیگر خیرات پسندیده برای اموات و زنده نگه داشتن نامش چاپ کتاب‌های دعا و اهدا به مسجد است. مدرسه سازی و احداث مسجد نیز کمک بزرگی به آرامش و شادی روح عزیزمان خواهد کرد. هر کار خیری که با هدف باز کردن گره از هموطنانمان شود خیرات برای اموات شمرده می‌شود.
 
تشریفات شریف بهترین برگزار کننده مراسم ترحیم در مشهد(خیرات برای اموات)

تشریفات شریف بهترین برگزار کننده تشریفات ترحیم در مشهد

اگر به دنبال بهترین تشریفات ترحیم مشهد می‌گردید پیشنهاد ما به شما تشریفات شریف با پرسنل دوره دیده، قیمت مناسب و پشتیبانی ۲۴ ساعته می‌باشد. این تیم حرفه ای با برنامه ریزی دقیق، امکان برگزاری مراسم با شکوه و آبرومند را برای شما عزیزان فراهم می‌سازد.

شماره‌های تماس:

سفارش سنگ قبر نیز از مواردی است که تشریفات شریف در خصوص برگزاری مراسم ترحیم انجام خواهد داد. به منظور اطلاع از قیمت قبر مشهد اینجا کلیک نمایید.

مساجد مناسب برای برگزاری مراسم ترحیم در مشهد

 

جمع بندی

خیرات برای اموات از جمله امور پسندیده ای است که در احادیث بسیاری به انجام آن سفارش شده است. تهیه خوراکی، پوشاک و دادن پول نقد به مستمندان همگی موجب خشنودی خدا و بنده خدا شده و در عوض روح عزیزمان را در دنیای باقی آرام خواهد کرد. پس از این کار پسندیده غافل نشوید.

سوالات رایج

 • رزرو مسجد
 • رزرو رستوران
 • تهیه پک پذیرایی
 • رزرو مداح
 • پذیرایی از مهمانان توسط پرسنل حرفه ای
 • چاپ کارت دعوت
 • سرویس ایاب و ذهاب
 • سفارش بنر و تاج گل

بله، کارشناسان ما پیش از برگزاری مراسم در خصوص نحوه برپایی آن به شما مشاوره رایگان خواهند داد تا مراسم شما با شکوه هر چه بیشتر برگزار شود.

تلفن تماس: ۰۵۱۳۱۸۸۶

گروه تشریفات شریف در تهران، مشهد، کیش و برخی از شهرهای شمالی آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیز می‌باشد.

امتیاز دهید

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اشتراک گذاری :