شیوه برگزاری مراسم ترحیم عرفانی

شیوه برگزاری مراسم ترحیم عرفانی

فهرست

سوگواری و گذر کردن از آن مهمترین بخش عزاداری برای متوفی می‌باشد. زمانی که فردی از دنیا میرود نزدیکان با برگزاری مراسم ترحیم و یادبود برای بازمانده طلب عافیت کرده و اندوه خود را سبک تر خواهند کرد. در سال‌های اخیر در ایران، اجرای مراسم ترحیم عرفانی توسط گروه موسیقی، جایگزین مدیحه سرایی و نوحه خوانی شده است.

این اجرای سنتی از نواختن سازهایی نظیر نی، دف، دیوان و سه تار تشکیل شده است. برگزاری مراسم خاکسپاری، شام غریبان، روز سوم، هفتم، چهلم، یادبود و سال متوفی با اجرای موسیقی زنده محلی علاوه بر شوکت مجلس، اندوه را بیشتر کرده و تسلی بازماندگان را فراهم خواهد کرد.

آداب برگزاری مراسم ترحیم عرفانی

آداب برگزاری مراسم ترحیم عرفانی

رویداد مرگ هرگز برای ما آدم‌ها عادی نشده و دیدگاه هر انسانی درباره ماهیت مرگ متفاوت است. تصور کنار آمدن با مرگ عزیزان و غم از دست دادن آن‌ها کمی دشوار بوده و بر اساس تصور هر شخص از مرگ صورت خواهد گرفت. رنج جانسوز فقدان عزیزان را می‌توان در مراسمات یادبود و بزرگداشت‌ها با دیگران سهیم شد. این کار باعث کاسته شدن از شدت ناراحتیمان می‌شود. برگزاری مراسم ترحیم عرفانی به همراه نی و نواختن دف بازتاب اعتقادات، نگرش ما از مرگ بوده و آیین گذشتگان از فلسفه مرگ را یادآور می‌شود. همچنین با نیم نگاهی به پیشینه مذهبی و باورهای دینی ما ایرانیان سبب پیوند محکم مرگ و عرفان خواهد شد.
 
در مراسم ترحیم با تلاوت آیاتی از قرآن تلنگری به کوتاهی زندگی زده و به سفر به آخرت اشاره می‌کند. مراسم ترحیم عرفانی علاوه بر نشان دادن مانا بودن روح و حضور ابدی، سبب تسلی بیشتر بازماندگان می‌شود. همچنین تلفیق هنر و عرفان که با روح انسان سر و کار دارد، با اجرای مراسم ترحیم عرفانی سنتی موجب انتقال صریحتر و موثر تر این پیام به مردم خواهد شد. افرادی که نمی‌توانند در چنین مراسمی حضور یابند، با ارسال پیام تسلیت و تاج گل به میزبان مراسم ادای احترام خواهند کرد.
نحوه اجرای مراسم ترحیم عرفانی با گروه سنتی

نحوه اجرای مراسم ترحیم عرفانی با گروه سنتی

یکی از گوش نوازترین آواهای موجود در نظام هستی با وجود پیچیدگی‌های خاص خود مثل صدای روح انگیز امواج دریا و آواز پرندگان که در عمق جان نفوذ می‌کند موسیقی است. مراسم تحریم عرفانی با تلفیق سنتی مخاطبان خود را از دنیای پیرامون جدا می‌سازد. در طول همه ادوار تاریخ و در میان تمام نسل‌ها همواره از موسیقی سنتی در مراسمات عزاداری و سوگواری‌ها استفاده خواهد شد. در واقع موسیقی به نوعی به عنوان همزاد آلام و دل مشغولی‌های بشری محسوب می‌شود. حتی موسیقی موزون آیات قرآن به صورت پنهانی در جان مخاطب نشسته و او را با خود همسفر می‌سازد. ترکیب شدن شعرهای عرفانی با آهنگ اجرا شده توسط نی و دف، حزن و شور را باهم معنا می‌کند.
 
نی نوعی ساز قدیمی است که به دست بشر از گیاه نی ساخته شده است. صدای این ساز قدمتی ده هزار ساله داشته و به دلیل نزدیکی بسیار به صدای انسان و زیر و بم ایجاد شده، او را به نمادی از روح بشر تبدیل کرده است. نی سازی شناخته شده در اکثر نقاط ایران است که در فرهنگ عامه جایگاه ویژه ای بین مردم این سرزمین و بوم دارد. علاوه بر ادبیات غنای ایرانی، در نقاشی‌های مینیاتوری قدیمی تصویر نی بسیار به چشم می‌خورد. دف نیز همانند نی قدمت زیادی در تاریخ ایران داشته و در تمام مناطق ایران از این ساز محلی استفاده خواهد شد. ریتم منحصر به فرد دف در مراسم ترحیم عرفانی سنتی همراه با ذکر اسامی خداوند بسیار دلنشین می‌شود. در مناطقی از ایران نیز، مراسم مخصوصی برگزار می‌شود که طی آن دف نوازان ابتدا وضو گرفته و الله گویان تا صبح به نواختن و نیایش مشغول می‌شوند.

چرا می‌توان از گروه موسیقی سنتی و عرفانی برای مراسم ترحیم استفاده کرد؟

آواز سنتی و موسیقی عرفانی نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا از دیرباز مرسوم بوده است. مشهورترین آهنگ سازان جهان مانند موتزارت، بتهوون و شوپن قطعات بی نظیری مخصوص مراسم سوگواری ساخته اند. در ایران هم از قدیم تا به الان در مراسم تشییع و خاکسپاری از سازهای قدیمی و موسیقی سنتی استفاده می‌شود. در اشعار قدیمی کهن خصوصا در شاهنامه‌ فردوسی بسیار به این موضوع اشاره شده که در خاکسپاری دلیر مردان و انسان‌های معروف از چنگ و رباب و بربط استفاده می‌شد.

همچنین بیشتر نواهای دلنشین موسیقی ایرانی، پیشینه قدیمی در مراسم سوگواری و عزاداری دارد. در حال حاضر در ایران به جای استفاده از نوحه خوانی و مداحی، گروه موسیقی زنده، اجرای مراسم ترحیم عرفانی را بر عهده خواهد گرفت. دونوازی سه تار و نی به صورت گروهی در مجالس ختم با نواختن تصنیف‌های معروف قدیمی و ترانه‌های عرفانی شاخص، سوز و گداز مراسم را دوچندان خواهد کرد.
 
 
چه سازهایی در مراسم ترحیم عرفانی استفاده می‌شود؟

چه سازهایی در مراسم ترحیم عرفانی استفاده می‌شود؟

معمولا در مراسم ترحیم عرفانی از سازهایی نظیر دف، نی، سه تار و عود برای اجرای موسیقی زنده استفاده می‌شود. علاوه بر این موارد از سازهای دیگری مانند کمانچه، ویلنسل، ویلن، دمام و سنج هم در برخی اوقات استفاده خواهد شد. عزاداری با نی به دلیل اینکه حزن زیادی ایجاد می‌کند یکی از پرطرفدارترین سازها در برگزاری مراسم ترحیم عرفانی محسوب می‌شود. این ساز با ایجاد نوایی محزون مخصوصا هنگامی که با آواز دشتی و شوشتری همراه می‌شود، قلب شنونده را به درد آورده و اشک از چشمان مستمعین جاری می‌سازد.
 
اجرای آواز در مراسم ترحیم عرفانی

اجرای آواز در مراسم ترحیم عرفانی چگونه است؟

در مراسم ترحیم عرفانی خواندن آوازهای دشتی و محزون بسیار مرسوم می‌باشد. آوازهای اجرا شده توسط گروه موسیقی سنتی در مراسم ترحیم عرفانی معمولا در دستگاه شور، دشتی، همایون و اصفهان خواهد بود. از جمله تصنیف‌هایی که در مراسم ترحیم عرفانی خوانده می‌شود شامل موارد زیر می‌باشد:
 • سنگ خارا
 • سوغاتی
 • سه پنج روزه
 • لالایی
 • چرا رفتی
 • میرن آدما
 • ابر می‌بارد
 • اشک زمستان

برای اطلاع از قیمت قبر در مشهد کلیک نمایید.

مداحی با نی و دف در مراسم ترحیم عرفانی

مداحی با نی و دف در مراسم ترحیم عرفانی

به گفته مورخان یکی از وصیت‌های مولانا عارف بزرگ به تمام صوفیان این بوده است که با دف سر مزارش حاضر شده و شروع به نواختن کنند. در ایران نیز در سال‌های اخیر در مراسم‌ ترحیم و بزرگداشت متوفیان، پس از برگزاری تشریفات مخصوص این مراسمات که شامل قرائت آیاتی چند از قرآن کریم و سخنرانی مداح پیرامون زندگی فانی دنیوی و روایاتی از ائمه  اطهار و امامان معصوم است، از ترکیب این دو ساز و خواندن اشعار عرفانی استفاده می‌شود.
 
تلفیق صدای روح نواز نی و دف، علاوه بر تسلی بازماندگان، حال و هوای عرفانی خاصی به مجالس می‌بخشد. همچنین این موسیقی سنتی روح حاضرین را با یاد خداوند صیقل داده و پیوند محکمی با جهانی متعالی برقرار خواهد کرد. این فرضیه که شنیدن موسیقی می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و افسردگی و غم را بر طرف کند به اثبات رسیده است. حزن درونی آوای این دو ساز و تلفیق آن با اشعاری معنوی، در روح و جان شنونده خانه می‌‌کند و در کنار سوز و شوری که به روح آدمی می‌بخشد، آرامش خاطر در قلب بازماندگان پدید می‌آورد.
 
مرگ با همه پیچیدگی و دلهره ای که در افراد ایجاد می‌کند، از دید عرفان عصاره زندگی است. ارسال پیام تسلیت برای آشنایان در عین دردناکی سبب تسکین روح بازماندگان خواهد شد. در واقع مرگ به نوعی تولد دوم انسان بوده و نوید ابدی بودن حیات را در دنیای دیگر خواهد داد. به گفته بزرگان عرفان، مرگ غوطه‌ور شدن در آغوش خداوند و دروازه‌ه‎ای عبور از زندان دنیا و وارد شدن به حیاتی جاودان به  شمار می‌رود.

تفاوت مراسم ترحیم عرفانی و مراسم ترحیم سنتی در مسجد

در مراسم ترحیم عرفانی به جای خواندن قرائت آیات قرآنی و روضه خوانی و بازگو کردن شرح حالی از متوفی، با خواندن شعرهای امروزی سوزناک به همراه نواختن دف و نی حق مطلب را ادا خواهند کرد. در واقع در مراسم ترحیم عرفانی ترکیبی از نوحه خوانی و سرودن اشعار عرفانی خواهد بود. در این سبک از عزاداری به جای استفاده از شعرهای شعرای اهل بیت، تصنیف‌هایی سوزناک از شاعران به نام از جمله مولانا، حافظ، سعدی، خیام و بابا طاهر خوانده خواهد شد.

مساجد مهم در مشهد برای برگزاری مراسم ترحیم 

 
برگزاری مراسم ترحیم عرفانی در مشهد(تشریفات شریف)

برگزاری مراسم ترحیم در مشهد با گروه تشریفات شریف

برگزاری مراسم ترحیم عرفانی به شیوه سنتی با گروه تشریفات شریف، شور مراسم شما را بیشتر خواهد کرد. این تیم حرفه ای با به کار گیری پرسنل دوره دیده و اجرای موسیقی زنده توسط نوازندگان مجرب سبب خواهد شد مراسم شما باشکوه تر برگزار گردد.

تلفن‌های تماس جهت مشاوره رایگان پیش از اجرای مراسم:

جمع بندی

شما بازماندگان می‌‎‌توانید با خیال آسوده برگزاری مراسم ترحیم عزیزانتان را به گروه خدماتی تشریفات شریف، بهترین برگزار کننده مراسم در مشهد بسپارید. تشریفات شریف صفر تا صد مراسم شما را بر عهده گرفته و به بهترین نحو برگزار خواهد کرد. این گروه به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به مردم عزیز می‌باشد. صرفه جویی در وقت، صرفه جویی در هزینه و برنامه ریزی بهتر امور از ویژگی‌های استفاده از تشریفات شریف می‌باشد.

برای آشنایی با تشریفات ترحیم در مشهد توسط گروه تشریفات شریف اینجا کلیک نمایید.

سوالات رایج

گروه تشریفات شریف در مشهد، تهران، کیش و برخی از شهرهای شمالی می‌تواند به نحو احسنت خدمات ارائه دهد.

 1. مشاوره رایگان 
 2. رزرو مسجد
 3. رزرو تالار
 4. تهیه پک پذیرایی
 5. هماهنگی با مداح یا گروه موسیقی
 6. چاپ کارت دعوت
 7. سفارش تاج گل
 8. نصب بنر
 9. پذیرایی از مهمانان توسط پرسنل دوره دیده

نشانی: احمد آباد، ابوذر غفاری ۲۴، پلاک ۶۸

تلفن: ۰۵۱۳۱۸۸۶

امتیاز دهید

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اشتراک گذاری :

پرداخت خیرات

امام علی‏ علیه السلام : طوبی لِمَن أحسَن إلَی الِعبادِ و تَزَوَّدَ لِلمَعادِ

خوشا به حال آن که به بندگان خدا نیکی کند و برای آخرت خود زاد و توشه برگیرد.

رزرو آسان مسجد

برای رزرو مسجد مورد نظرتان ، کافیست فرم را پر کنید تا همکاران ما برای ثبت رزرو  با شما تماس برقرار کنند

برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید