دلایل اشتباه برای ازدواج

دلایل غلط ازدواج

با دانستن دلایل غلط ازدواج و شناخت دلایل اصلی ازدواج انتخابی شایسته داشته باشید.
فهرست

دلایل غلط ازدواج

ازدواج امری پسندیده است که باید در موقع مناسب و با هدف صحیح انجام پذیرد. انگیزه‌های غلط ازدواج می‌تواند به شکست در ازدواج منتهی گردد. برخی از اهداف نادرست ازدواج به شرح زیر است:

۱.نگرانی بابت حرف مردم

این مسئله بیشتر برای دختران صدق می‌کند که برای خلاص شدن از حرفهای مردم برای دیر شدن زمان ازدواج اسیر انتخاب اشتباه می‌شوند.

۲.فرار از تنهایی

در این مواقع دختر و یا پسر برای رهایی از تنهایی بدون در نظر گرفتن موقعیت و شرایط فرد تن به ازدواج ناخواسته‌ای داده که عواقب جبران‌ناپذیری در بر خواهد داشت.

۳.خلاص شدن از شرایط موجود

افرادی که در خانه شرایط مالی و روحی مناسبی ندارند به دلیل تغییر سبک زندگی و اوضاع موجود گاها با فرد نامناسبی پیوند می‌بندند که ممکن است به طبع شرایطی بدتر از خانه پدری را تجربه کنند.

۴.به تعویق انداختن سربازی

یکی از دلایل اشتباه شتابزدگی پسران برای ازدواج عقب انداختن خدمت سربازی می‌باشد. این قانون هم که پس از جاری شدن خطبه عقد سرباز متاهل در محل سکونتش می‌تواند خدمت کند مزید بر علت خواهد بود.

۵.ترس از بالا رفتن سن

گاهی اوقات افراد به دلیل نگرانی از بالا رفتن سن مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند و تن به ازدواج بدون تحقیق و یا علاقه می‌دهند.این مهمترین دلیل غلط ازدواج عنوان شده‌است.

۶.فراموش کردن عشق قدیمی

مرور خاطرات تلخ گذشته و نرسیدن به وصال یار یکی دیگر از دلایل اصلی ازدواج بی‌هدف در بین جوانان می‌باشد. در این مورد فرد برای فراموش کردن فرد قبلی مرتکب این اشتباه خواهد شد.

۷.حسادت و نگاه به موقعیت دیگر همسالان

با ازدواج کردن دخترهای همسن فامیل دختران خود را عقب‌تر از آنها دانسته و به دنبال ازدواج زودهنگام اما غلط می‌روند.

۸.بهتر شدن شرایط مالی

خانواده‌هایی که جزو قشر پایین جامعه محسوب می‌شوند با پیدا کردن دختر و پسری پولدار عیبهای او را نادیده گرفته و چشم‌ بسته تن به این ازدواج می‌دهند تا کمبودهای مالی خود را برطرف کنند.

۹.رفع عطش جنسی

هدف از ازدواج اگر فقط برای رفع نیازهای جنسی باشد اشتباه بوده چرا که پس از فروکش کردن میل جنسی تفاوتها آشکار خواهد شد.

۱۰.مهاجرت

افرادی که قصد مهاجرت داشته اما شرایط برای آنها مهیا نمی‌باشد به خیال زندگی رویایی در کشورهای خارجی با فردی که قصد مهاجرت دارد ازدواج می‌کنند. اما پس از مدتی که زرق و برق خارج کمرنگ شد واقعیت زندگی خود را نشان می‌دهد.

۱۱.برگزاری عروسی

همه دختران حتی از سن کم آرزوی پوشیدن لباس عروس بر سر دارند. اگر تنها هدف از ازدواج عروسی گرفتن در تالار مجلل و بر تن کردن لباس عروس باشد باید در انتخاب خود تجدید نظر کرد.

۱۲.عملی کردن آرزوی پدر و مادر

گاهی فرزندان بدون داشتن علاقه و از سر اجبار به دلیل فشارهای خانواده و خوشحالی آنها خود را فدا کرده و به ناچار ازدواج می‌کنند.

۱۳.ظاهر خوب طرف مقابل

فرد در مواقعی فقط به دلیل ظاهر خوب فرد مقابل بدون توجه به خصوصیات رفتاری ازدواج می‌کنند. توجه به باطن در کنار ظاهر برای ازدواج ضروری می‌باشد.

۱۴.از ترک رابطه می‌ترسیم

فرد وارد رابطه اشتباهی هست و با وجود مشکلات از جدایی و برقراری رابطه مجدد ترس دارد تا جایی که ترجیح می‌دهد در رابطه سمی بماند همچنین فکر می‌کند بهتر از آن برای او پیدا نمی‌شود این کار بسیار اشتباه است.

۱۵.بچه‌دار شدن

در مواقعی دختر و یا پسر انقدر میل به بچه‌دار شدن دارد که بدون هیچ درنگی با فردی که شناخت کافی نداشته و ممکن است تفاوت فرهنگی زیادی داشته باشند ازدواج می‌کند.

بهترین سن ازدواج

بهترین سن ازدواج

در روزگار گذشته سن ازدواج جوانان کمتر بوده اما امروزه به دلیل شرایط اقتصادی نامناسب و بالارفتن سطح توقعات میانگین سن ازدواج بالا رفته‌است اما از نظر روانشناسان بهترین سن ازدواج برای دختران ۲۳ تا ۲۷ و برای پسران ۲۷ تا ۳۲ عنوان شده‌است.

 

پیشتر در مقاله‌ای درباره سن مناسب ازدواج دختر و پسر به طور کامل صحبت کرده‌ایم این مقاله را از دست ندهید.

دلایل اصلی ازدواج

دلایل اصلی ازدواج

ازدواج با شخص مناسب و انتخاب شایسته، سلامت روحی و جسمی فرد را تضمین می‌کند.ا ز مهمترین دلایل ازدواج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تجربه عشق در کنار شریک عاطفی 
 2. داشتن حامی در شرایط سخت زندگی
 3. رفع نیازهای جنسی توام با عشق
 4. فرزند‌آوری
 5. همدل و همصحبت داشتن
 6. به دست آوردن آرامش
 7. افزایش اعتماد به نفس
 8. پر کردن اوقات تنهایی با شریک احساسی مناسب
 9. دوری از فساد اخلاقی و جنسی
 10. هدفدار کردن زندگی

شرایط ازدواج موفق برای آقایان

در ابتدا ضروری‌ترین شرایط مردان برای ازدواج داشتن خانه و یا تمکن مالی برای اجاره خانه، وسیله نقلیه مناسب، شغل آبرومند، مستقل بودن و داشتن حقوق مکفی برای اداره زندگی و داشتن حس مسئولیت‌پذیری می‌باشد. 

شرایط ازدواج موفق برای خانم‌ها

زنان نیز همانند مردان باید داری حس مسئولیت پذیری، وفاداری، صداقت، صبور در مشکلات و همراه و همیار باشند. زن باید فداکار بوده و گذشت کردن را بلد باشد.

چگونه از هدف فرد در جلسه خواستگاری مطلع شویم

در جلسه خواستگاری چگونه از هدف ازدواج فرد مطلع شویم؟

در جلسات خواستگاری با طرح سوالات هوشمندانه از هدف شخص مطلع شده و به طور کامل به نیت شخص پی خواهید برد.

اینکار به مهارت خاصی نیاز دارد اگر در طرح سوالات تبحر ندارید حتما مقاله در جلسه خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟ را مطالعه کنید تا با طرح سوالات مناسب ضمن شناخت بیشتر فرد از اهداف او نیز مطلع شوید.

ازدواج غلط از نظر برخی از روانشناسان

طبق تحقیقهای روانشناسانی مانند دکتر هلاکویی و دکتر انوشه با افراد زیر ازدواج نکنید:

 1. مرد خسیس
 2. مرد و یا زن هوسباز
 3. فرد منزوی
 4. مردی که مسوولیت پذیر نباشد
 5. افراد بدبین و شکاک
 6. افراد بددهن
 7. فرد خود شیفته
 8. مرد یا زن دارای اعتیاد
 9. افراد به شدت رفیق‌باز
 10. کسی که وابستگی شدیدی با خانواده‌اش دارد.
 11. زنان مادی‌گرا
امتیاز دهید

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اشتراک گذاری :